Військова складова космічної діяльності: тренди року

Міжнародна та європейська безпека дедалі більше стає залежною від діяльності людства в космосі. Світова спільнота, передусім через структури міжнародної безпеки: ООН, ЄС, НАТО тощо, також повинна забезпечити захист своїх цінностей та інтересів у відносно новій операційній сфері збройного протиборства — космічному середовищі, яке стає дедалі більш перевантаженим, мілітаризованим та конкурентним. Відповідно, 2022 року активно розвивалися численні проєкти міжнародних цивільних космічних програм, безпеки та оборони, військового використання космосу як окремих країн, так НАТО і ЄС. 

Заступник міністра оборони Чехії з оборонної політики та стратегії Чехії Ян Їреш з цього приводу заявив: «Значення космосу для безпеки та оборони помітно зростає в останні роки. Останнім часом актуальність космосу як оперативної сфери була продемонстрована війною, що триває в Україні… Космос охоплює широкий спектр сфер: політику, безпеку та оборону, військове застосування та технологічний розвиток».

Наразі на порядку денному збройних сил провідних країн світу — створення та розвиток спроможностей стратегічного неядерного стримування з урахуванням космічної компоненти. Наприклад, 28 листопада 2022 року Командування космічних систем (Space Systems Command, або SSC) Космічних сил ЗС США оголосило, що два проєкти супутників, один від компанії Millennium Space Systems, а інший — від компанії Raytheon Intelligence & Space, пройшли критичні перевірки конструкції та перейдуть до наступного етапу розробки. Обидві компанії розробили супутники-сенсори виявлення та відстеження гіперзвукових ракет для середньої навколоземної орбіти (MEO) та планують провести демонстрацію їх на орбіті у 2026 році. Вважається, що супутники для проєктів MEO додадуть новий рівень до архітектури протиракетної оборони Пентагону для покращення виявлення та відстеження гіперзвукових ракет. 

Керівник програми в Управлінні космічного зондування SSC підполковник Гарі Гофф із цього приводу вважає, що «критичні перевірки проєкту довели, що конструкції сенсорів є досконалими, і ми можемо переходити від демонстрації до розроблення». За його словами, чергове тестування заплановано на літо 2023 року й включатиме перевірку повноцінної конструкції космічного апарата. «Якщо розроблені проєкти успішно пройдуть цю перевірку, програма може потім перейти до створення кількох супутників», — сказав Гофф, додавши, що мета полягає в тому, щоб провести два запуски наприкінці 2026 року.

Під час випробування космічні системи, розгорнуті на середній навколоземній орбіті, відстежуватимуть запуски ракет і гіперзвукових об’єктів та працюватимуть у взаємодії з іншими угрупованнями космічних систем про ракетний напад, наприклад з інфрачервоними системами (Space Based Infrared Systems, або SBIRS), що вже працюють на геостаціонарних навколоземних та високоеліптичних орбітах. Вони також будуть підключені до супутників Tracking Layer Агентства космічного розвитку (Space Development Agency, або SDA) на низькій навколоземній орбіті.

Довідково: Контракти компаній Millennium Space і Raytheon Intelligence & Space передбачають можливість виробництва до трьох космічних апаратів кожною. Вартість контрактів на розробку не розголошується. У бюджеті на 2023 рік Пентагон запросив $ 139 млн на супутники проєкту MEO для попередження про ракетний напад.

Окрім створення нових систем, триває активне нарощування наявних супутникових угруповань військового призначення. Зокрема 28 листопада Космічні сили ЗС США оголосили, що замовили три супутники GPS-навігації 3F у компанії Lockheed Martin за $ 744 млн. Космічні сили реалізували вже четвертий варіант контракту, наданий компанії Lockheed Martin згідно з угодою 2018 року вартістю $ 7,2 млрд на будівництво до 22 таких супутників.

Довідково: GPS 3F — це найновіша версія американських супутників, які надають послуги глобального позиціонування, навігації та синхронізації часу для цивільних і військових користувачів. Супутники GPS 3F матимуть більш удосконалені можливості захисту від перешкод, модернізоване корисне навантаження системи виявлення ядерного вибуху, покращене корисне навантаження для пошуку та порятунку, а також масив лазерних ретрорефлекторів (дзеркальних пристроїв, які відбивають світло назад до його джерела), що забезпечує більшу точність геолокації.

Нові супутники GPS доповнять угруповання з 31 космічного апарата на середній навколоземній орбіті та замінять деякі з найстаріших, які були запущені наприкінці 1990-х і на початку 2000-х років.

Розуміючи запити військових, що зростають, наукові та бізнесові структури космічної спрямованості також активно працюють над розширенням відповідних можливостей. Наприклад, 2 грудня компанія SpaceX представила новий бізнес-сегмент під назвою Starshield, призначений для державних органів сфери національної безпеки США. Цей сектор компанії SpaceX має намір використовувати досвід розгортання інтернет-угруповання Starlink на низькій навколоземній орбіті для розроблення продуктів і послуг, включаючи захищений зв’язок, дистанційне зондування та засоби спостереження за космосом, попит на які зростає з боку оборонних і розвідувальних організацій США.

«У той час, як Starlink розроблено для споживчого та комерційного використання, Starshield призначений для урядового використання з початковим фокусом на трьох сферах: спостереження за Землею, зв’язок і розміщення корисних навантажень. Робота SpaceX з МО США та іншими партнерами демонструє нашу здатність надавати масштабні можливості як у космосі, так і на землі», — йдеться в повідомленні на вебсайті компанії. На сайті Starshield наведено небагато деталей проєкту, але він передає бачення SpaceX щодо зміни сектора супутників національної безпеки, подібно до того, як це сталося з послугами запуску, комерційним широкосмуговим зв’язком та цивільним космосом.

Наведена інформація свідчить про те, що оскільки SpaceX розширила свою фактичну присутність на ринках запуску для національної безпеки та супутникового широкосмугового зв’язку, компанія вирішила, що їй необхідно пропонувати більш спеціалізовані продукти, щоб отримувати великі контракти. Тому Starshield пропонуватиме «наскрізні системи», тобто комплексні послуги — від ракет-носіїв до супутників і терміналів користувача. Starshield базуватиметься на архітектурі супутників Starlink та матиме модульну конструкцію з можливістю інтеграції широкого спектра корисних навантажень клієнтів.

Продукти та послуги Starshield включатимуть супутники з датчиками, які можуть доставляти оброблені дані безпосередньо користувачеві, забезпечувати безпечний глобальний зв’язок і захищати обладнання користувача, а також індивідуальні супутникові шини.

Пропозиція послуг супутникового зв’язку базуватиметься на досвіді компанії в Україні, де система Starlink продемонструвала свою здатність працювати в зоні бойових дій і виявилася більш стійкою, ніж американські військові очікували від звичайної комерційної системи. ВПС США вже придбали послуги Starlink для забезпечення своїх підрозділів у Європі та Африці через здатність системи працювати у ворожому електромагнітному середовищі.

Starshield також використовуватиме досвід участі SpaceX у розгортанні супутникового угруповання для виявлення та відстеження ракет Агентства космічного розвитку Космічних сил ЗС США, під час якої компанія співпрацювала з проєктами Leidos для розроблення чотирьох секретних супутників з інфрачервоними датчиками, які планується запустити до кінця року.  SpaceX запропонує розміщувати секретні корисні навантаження та безпечно обробляти дані з дотриманням найвибагливіших державних вимог.

Планується, що супутники Starshield будуть оснащені лазерними терміналами, щоб зробити їх сумісними з іншими військовими супутниками. Ця сумісність є ключовою вимогою, оскільки МО США хоче використовувати комерційні низькоорбітальні супутники для передачі даних, зібраних системами ДЗЗ. Представники оборонного відомства попередили, що нинішню мережу Starlink через її власну технологію не можна інтегрувати в гібридну архітектуру, яку сподівається створити міністерство оборони США.

Довідково: На сьогодні SpaceX запустила понад 3500 супутників Starlink першого покоління і нещодавно отримала дозвіл на розгортання космічних апаратів другого покоління.

Окрім розвитку власних національних проєктів та спроможностей, провідні країни світу налагоджують партнерські зв’язки та спільні ініціативи. Наприклад, Космічні сили ЗС США вважають Австралію своїм ключовим космічним союзником в Тихоокеанському регіоні, особливо в контексті стратегічної конкуренції з Китаєм за космічний простір, що зростає. Причому американське військове керівництво попереджає, що технології Пекіна просуваються «дуже, дуже швидко». З цією метою у грудні 2022 року Австралію відвідали представники керівництва Космічного командування ЗС США генерал-лейтенант Ніна М. Арманьо та генерал-лейтенант Джон Е. Шоу. Під час візиту генерал-лейтенант Н. Арманьо зазначила, що дослідницькі можливості Австралії є ключовим для стратегічних інтересів двох країн у космічній обороні, а особливості розташування Австралії в південній півкулі є життєво важливим для США для «обізнаності про космічний простір», здатності відстежувати та контролювати всі об’єкти, супутники та сміття на близькій до Землі орбіті. 

Виступаючи в Австралійському інституті стратегічної політики, генерал-лейтенант Джон Е. Шоу сказав, що конфлікт у космосі в найближчі кілька років є цілком реальною перспективою, заявивши, що потенційні противники вже показали, що вони можуть успішно збивати супутники: «Це може початися з того, що ми називаємо оборотними ефектами глушіння супутникового зв’язку тощо, або осліплення — вплив спрямованої енергії на розвідувальні платформи… Або це можуть бути кібератаки на наші космічні системи та архітектуру — тобто не лише на супутники, але й на канали зв’язку, наземні вузли та архітектуру користувача — і зрештою це може призвести до певної кінетичної активності».

Цікаво, що під час заходів обидва американські генерали зазначили, що війна в Україні демонструє зростання важливості космосу як нової сфери ведення бойових дій. Не менш цікавим є те, що в березні 2022 року в Австралії також було створено Військово-космічне командування у складі збройних сил.

Можна навести приклади інших ініціатив космічного партнерства. Зокрема 29 листопада уряд Франції заявив, що приєднається до Сполучених Штатів і кількох інших країн у зобов’язанні не проводити випробування протисупутникової зброї (так званих ASAT), яка може залишати небезпечне сміття на орбіті. У спільній заяві міністерств закордонних справ і оборони Франції оголошено, що країна не буде проводити руйнівні випробування ASAT прямого підйому як крок до «безпечного, стабільного космічного середовища».

«Франція ніколи не проводила подібних випробувань, які вона вважає дестабілізуючими та безвідповідальними», — йдеться у заяві відомств. «Вони спричинили велику кількість уламків, що може призвести до серйозних наслідків для космічної безпеки, зокрема через порушення цілісності супутників на орбіті».

Довідково: Франція стала десятою країною, яка взяла на себе таке зобов’язання після заяви віцепрезидента США Камали Харріс у квітні 2022 року як засобу створення норми відповідальної поведінки в космосі. Подібні зобов’язання взяли Австралія, Канада, Німеччина, Японія, Нова Зеландія, Південна Корея, Швейцарія та Велика Британія. Франція також була співавтором резолюції ООН, представленої Сполученими Штатами в жовтні, яка закликає не проводити руйнівні випробування ASAT прямого підйому. Члени Першого комітету ООН, який займається питаннями роззброєння та міжнародної безпеки, 1 листопада схвалили проєкт резолюції 154 голосами проти 8 при 10 тих, що утрималися. Китай і росія були серед восьми країн, які проголосували проти.

Французька заява пролунала за день до того, як президент країни Еммануель Макрон зустрівся з віцепрезидентом США Харріс у штаб-квартирі NASA. Вони високо оцінили співпрацю між США та Францією в космосі, яка зросла за останній рік. За результатами візиту було заявлено, що обидві країни «погодилися посилити співпрацю США і Франції в космосі в цивільному, комерційному секторі та секторі національної безпеки».

Приклад недавньої ситуації щодо небезпеки космічної зброї та космічного сміття оприлюднено 13 листопада 2022 року на сторінці 18-ї ескадрильї космічної оборони ЗС США (або 18 SDS) в мережі Twitter про розпад ступеня китайської ракети-носія CZ-6A R/B (54236, 2022-151B). За даними 18 SDS ракета-носій розпалася щонайменше на 50 частин. 

Станом на 28.11.2022 в каталозі NORAD було зафіксовано та  ідентифіковано 100 об’єктів (NORAD 54261-54360), що утворились у результаті руйнації ступеня китайської ракети-носія CZ-6A, які перебувають на орбіті з середньою висотою 620 км.

Час існування об’єктів на такій висоті орбіти може становити більше як 100 років. Ці уламки є реальною загрозою для діючих КА на низьких орбітах, адже в діапазоні наведених висот орбіт ідентифікованих уламків перебувають 5494 діючих КА.

 Утворення великої кількості уламків подібне до забруднення орбіти під час випробувань протисупутникової зброї низкою держав.

Довідково: У 2007 році Китай збив супутник на орбіті 850 кілометрів, внаслідок чого, за даними організації Secure World Foundation, утворилося близько 3 тисяч уламків. За інформацією Union of Concerned Scientists, в результаті тесту американської протисупутникової системи у 1985 році також утворилася велика кількість уламків, але через те, що супутник був на невеликій висоті (525 кілометрів), більшість уламків згоріли в атмосфері Землі протягом 10 років. В результаті випробувального пуску у 2008 році США збили супутник USA-193 на висоті 273 кілометри. У 2019 році Індія провела тестове випробування ракети-перехоплювача PDV MK-II та уразила супутник-мішень Microsat-R, спеціально виведений на невисоку орбіту з висотою 282 кілометри. КА Microsat-R мав невеликий розмір та масу близько 700 кілограмів.

У результаті ураження російського КА «Космос-1408», ймовірно, з’явилося понад 1,5 тис. уламків, які можливо ідентифікувати, частина з них залишиться на орбіті на десятки років.

З огляду на наведені ризики, 7 грудня Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй переважною більшістю голосів ухвалила резолюцію щодо заборони країнам проводити випробування протисупутникової зброї ASAT прямого підйому, у результаті яких утворюється космічне сміття. Незважаючи на те, що лише чотири країни вже проводили такі випробування, США були єдиними з них, хто проголосував за резолюцію, Китай і Росія проголосували проти, Індія утрималася. США ініціювали спробу змусити країни припинити утворення космічного сміття шляхом обстрілу ракетами власних супутників після випробування Росією протисупутникової зброї 15 листопада 2021 року.

Тетяна Савченко-Галушко, АрміяInform

Оставьте первый комментарий

Отправить ответ

Ваш e-mail не будет опубликован.


*